Strona główna > Usługi > Refundowane przez NFZ > Dorośli > Leczenie rehabilitacyjne dorosłych (NFZ)

Leczenie rehabilitacyjne dorosłych (NFZ)

Konstancin-Jeziorna ul. Wierzejewskiego 12

 1. Poradnia Rehabilitacji Narządu Ruchu
 2. Oddział Rehabilitacyjny
 3. Oddział Rehabilitacji Dziennej
 4. Dział Fizjoterapii
 5. Krioterapia ogólnoustrojowa (kriokomora)

Charakterystyka

Rehabilitacja na każdym etapie leczenia.

Uprzejmie informujemy, że w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji Stocer, w Konstancinie przy ul. Wierzejewskiego 12 prowadzimy rehabilitację ogólnoustrojową dla dorosłych pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu oraz rehabilitację neurologiczną dla pacjentów z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego oraz rdzenia kręgowego.

Pacjenci leczeni są w systemie stacjonarnego Oddziału Rehabilitacji* (całodobowy pobyt pacjenta w szpitalu przez cały okres leczenia rehabilitacyjnego), a także w Oddziale Rehabilitacji Dziennej* (pacjent codziennie zgłasza się do szpitala na zabiegi rehabilitacyjne).

Rehabilitacja prowadzona jest zgodnie z polską szkołą rehabilitacji. W zespole rehabilitacyjnym pracują wysoko wykwalifikowani: lekarze specjaliści rehabilitacji, ortopedii oraz neurologii, fizjoterapeuci, pielęgniarki a także psycholog i pracownik socjalny.

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla pacjentów Oddziału Rehabilitacji oraz Oddziału Rehabilitacji Dziennej odbywają się w dziale fizjoterapii.

Uprzejmie prosimy Szanownych Pacjentów, aby informowali telefonicznie lub osobiście rezygnację z zabiegów przynajmniej jeden dzień przed jego wykonaniem.

Poradnia Rehabilitacji Narządu Ruchu

Kierownik Poradnia Rehabilitacji Narządu Ruchu – Lek Med. Anna Dubielis
Rejestracja telefoniczna 22 7119056, 711 90 00 w 447, czynna od pn do pt, w godzinach 8 – 15

Charakterystyka

 • Poradnia realizuje świadczenia w warunkach ambulatoryjnych poprzez poradę lekarską rehabilitacyjną.
 • Skierowanie do Poradni wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie do Poradni nie jest tożsame ze skierowaniem do Szpitala. W Poradni Rehabilitacji przyjmują lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej.

  Uwaga! Na podstawie jednego skierowania pacjent może zarejestrować się tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie.

Warunki przyjęcia do Poradni:

 • Skierowanie wystawione przez lekarza (z nr kontraktu z NFZ).
 • Dowód osobisty.
 • Badania podstawowe (np. morfologia, OB, TSH, badanie ogólne moczu, EKG) jeżeli są w posiadaniu pacjenta  oraz wyniki badań dodatkowych potwierdzające  rozpoznanie z powodu którego wystawiono skierowanie..
 • Wyniki badań dotyczących schorzeń towarzyszących.
Oddział Rehabilitacyjny

Ordynator Oddziału - Dr n. med. Krzysztof Wasiak
Odcinek I tel. 22 - 711 90 15
Odcinek II - pododdział rehabilitacji neurologicznej tel. 22 - 711 90 16
Odcinek III tel. 22 - 711 90 21

Charakterystyka

 • Oddział Rehabilitacyjny z Pododziałem Rehabilitacji Neurologicznej udziela świadczeń w zakresie kompleksowego postępowania rehabilitacyjnego dla pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu, oraz po urazach i leczeniu operacyjnym schorzeń i urazów narządu ruchu.
 • W zakresie rehabilitacji neurologicznej Oddział specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów po urazach i operacjach kręgosłupa.
 • Specjalizujemy się także w kompleksowej rehabilitacji pacjentów po amputacjach kończyn dolnych. W szpitalnych Zakładach Ortopedycznych wykonywane są na miejscu wszystkie rodzaje nowoczesnych protez kończyn dolnych.
 • Oddział Rehabilitacyjny z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej posiada status Ośrodka Wysoko specjalistycznego dla kształcenia kadr w zakresie rehabilitacji medycznej.
 • Kwalifikacje Pacjentów do leczenia stacjonarnego Oddziału Rehabilitacyjnego z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej odbywają się w Poradni Rehabilitacyjnej, szczegółowe informacje pod nr tel. 22 711 90 56.
Oddział Rehabilitacji Dziennej

Ordynator Oddziału lek. med. Anna Dubielis - specjalista rehabilitacji medycznej
Z-ca Ordynatora Oddziału lek. med. Monika Radzińska - specjalista rehabilitacji medycznej
Sekretariat Oddziału: tel 22 711 90 52 lub 711 90 00 w 402
Sekretariat znajduje się na parterze budynku głównego - w nowej części po prawej stronie, za łącznikiem.

Charakterystyka

 • Oddział prowadzi kompleksową rehabilitację pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu, zwłaszcza zespołami bólowymi kręgosłupa w przebiegu dyskopatii i choroby zwyrodnieniowej, zmianami zwyrodnieniowymi narządu ruchu oraz po urazach narządu ruchu leczonych operacyjnie i zachowawczo.
 • Oddział dysponuje bardzo dobrze wyszkoloną kadrą lekarską i fizjoterapeutyczną, pracuje na bazie Zakładu Rehabilitacji.
 • Rehabilitacja ogólnoustrojowa w Oddziale Rehabilitacji Dziennej przysługuje Pacjentowi, którego stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, a Pacjent nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego.
 • Czas trwania rehabilitacji wynosi od 3 do 6 tygodni przez 5 dni w tygodniu (z wyjątkiem sobót i niedziel), średnio po 5 zabiegów dziennie. Zajęcia odbywają się w godzinach od 8.00 do 18.00
 • Podstawą przyjęcia Pacjenta na rehabilitację w warunkach ośrodka dziennego jest skierowanie wystawiane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w szczególności:

lekarzy oddziału: urazowo – ortopedycznego, chirurgicznego, neurochirurgicznego, chorób wewnętrznych, reumatologicznego, onkologicznego, ginekologicznego, rehabilitacyjnego, neurologicznego,

lekarzy poradni: rehabilitacyjnej, urazowo – ortopedycznej, neurologicznej, reumatologicznej, onkologicznej,

lekarza POZ : w przypadku zaostrzeń schorzeń przewlekłych, kwalifikacji dokonuje lekarz oddziału rehabilitacyjnego po badaniu Pacjenta, który powinien przywieźć komplet aktualnych badań potwierdzających rozpoznanie.

Pacjent powinien zarejestrować skierowanie w Sekretariacie Oddziału.

W ustalonym dniu przyjęcia do Oddziału należy stawić się w Izbie Przyjęć "Stocer", w Szpitalu przy ul. Wierzejewskiego 12, z:

 • Dowodem osobistym
 • Badania podstawowe (np. morfologia, OB, TSH, badanie ogólne moczu, EKG) jeżeli są w posiadaniu pacjenta  oraz wyniki badań dodatkowych potwierdzające  rozpoznanie z powodu którego wystawiono skierowanie.
 • Wyniki badań dotyczących schorzeń towarzyszących

Uwaga! Oddział nie zapewnia wyżywienia i zakwaterowania!
W trakcie pobytu w Oddziale pacjenci nie mogą korzystać z innych świadczeń rehabilitacyjnych oraz hospitalizacji (w tym pobytów jednodniowych) finansowanych przez NFZ.

Uprzejmie prosimy Szanownych Pacjentów, aby informowali telefonicznie lub osobiście rezygnację z zabiegów przynajmniej jeden dzień przed jego wykonaniem.

 

Rehabilitacja Ambulatoryjna

Telefon kontaktowy 22 711 90 47 lub 22 711 90 00 wew. 388 tel. kom. 605-848-810

E-mail: fizamb@stocer.pl

 1. Pracownia Fizykoterapii
 2. Pracownia Hydroterapii
 3. Pracownia Kinezyterapii
 4. Kriokomora ogólnoustrojowa
 5. Pracownia ręki z elementami terapii zajęciowej (ćwiczenia sprawności manualnej)
 6. Pracownia Masażu Leczniczego (zabiegi odpłatne)

Dział realizuje zabiegi fizjoterapeutyczne dla pacjentów Oddziału Rehabilitacji oraz Oddziału Rehabilitacji Dziennej.

Pracownia Fizykoterapii

Zakres udzielanych świadczeń:

 • elektroterapia (prądy DD, prądy TENS, prądy interferencyjne, galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja mięśni);
 • magnetoterapia (pole magnetyczne niskiej i wielkiej częstotliwości);
 • światłolecznictwo (laseroterapia punktowo i skaner, naświetlanie promieniami IR);
 • ciepłolecznictwo (okłady FANGO, okłady hydrocolator);
 • ultradźwięki;
 • magneto i ledoterapia;
 • masaż sekwencyjny (aparat Lymphatron);

Pracownia Hydroterapii

Zakres udzielanych świadczeń:

 • masaż wirowy częściowy (kończyny górne i dolne),
 • masaż wirowy całkowity (basen sześcioosobowy, TANK).

Pracownia Kinezyterapii

Zakres udzielanych świadczeń:

 • ćwiczenia indywidualne (w tym terapia manualna i ćwiczenia wg metod neurofizjologicznych: PNF, terapia McKenziego, metoda Kaltenborn-Evjenth, Cyriax, Ackerman, Maitland, neuromobilizacje oraz pionizacja, nauka lokomocji, nauka posługiwania się protezami kończyn dolnych),
 • ćwiczenia ogólnokondycyjne,
 • ćwiczenia zespołowe (dla grup sprofilowanych np. ze schorzeniami odcinka C i L/S kręgosłupa)
 • ćwiczenia w systemie ciężarkowo – bloczkowym,
 • wyciągi,
 • ćwiczenia na przyrządach (atlas, cykloergometr, stepper, bieżnia, orbitrek),
 • Nordic Walking, *
 • Kinesiology taping* (zabieg odpłatny)

Nordic Walking

 • Od stycznia 2011 roku pacjenci Oddziału Rehabilitacji Dziennej w ramach pobytu w Oddziale mogą uczestniczyć w zajęciach Nordic Walking.
 • Do zabiegu kwalifikuje lekarz Oddziału. Zajęcia trwają codziennie, przez dwa tygodnie, w grupach 10 osobowych. Grupy prowadzą terapeuci Oddziału Rehabilitacji Dziennej – Instruktorzy Leki Nordic Walking.
 • Na czas zajęć wypożyczamy kije NW. Kije można również zakupić w sklepie z zaopatrzeniem ortopedycznym na terenie STOCER. Wymagany strój sportowy.

Kinesilogy taping

Pacjenci Stocer po kwalifikacji przez lekarza lub terapeutę mogą skorzystać z odpłatnej aplikacji plastra kinesiology tape (k-active tape) wg metody

Co to jest Kinesiology Taping?

Kinesiology Taping jest to metoda terapeutyczna, która może być stosowana u pacjentów z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu. Polega ona na badaniu i ocenie zaburzeń mięśniowo-powięziowych danej dysfunkcji oraz odpowiednim naklejeniu elastycznego plastra – Kinesiology Tape.

Metoda ta została opracowana w latach 70-tych XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase. Dzięki współpracy z firmą Nitto Denko, wyprodukowany został oryginalny plaster - Kinesiology Tape /K-Active Tape®.

Plaster jest wykonany z wysokiej jakości bawełny oraz warstwy akrylu. Je go parametry, czyli grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Kinesiology Tape jest elastyczny, wodoodporny, hipoalergiczny, przepuszczalny dla powietrza oraz umożliwia wymianę ciepła i odprowadzanie wilgoci ze skóry.

Działanie Kinesiology Tapingu opiera się na oddziaływaniu sensorycznym oraz wykorzystaniu zjawiska samoleczenia organizmu.

Wpływ na organizm:

 • zmniejszenie bólu
 • poprawa mikrokrążenia
 • wspomaganie wchłaniania obrzęków
 • korekcja niewłaściwego ustawienia stawów
 • wspomaganie pracy mięśni (zmniejszenie wzmożonego napięcia lub wzmocnienie funkcji mięśnia osłabionego)
 • zwiększenie zakresu ruchu
 • poprawa propriorecepcji

Zalety Kinesiology Tapingu

 • działa 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas terapii
 • efekt jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji plastra
 • stosowany jako samodzielna metoda terapeutyczna lub w połączeniu z innymi formami terapii

Wskazania:

 • uszkodzenia mięśni, więzadeł
 • stan po skręceniach i zwichnięcia stawów
 • bolesność okolic przyczepów - łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa
 • zespoły bólowe pochodzenia mięśniowego
 • dolegliwości bólowe barku
 • krwiaki i obrzęki pourazowe
 • dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa
 • zastój w naczyniach limfatycznych
 • bóle kręgosłupa
 • rwa kulszowa
 • bóle kolana (np. dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego)
 • zapalenia pochewek ścięgnistych (np w okolicy nadgarstka)

Przeciwwskazania:

 • uczulenie na plaster
 • świeże przeszczepy skóry
 • nie stosuje się bezpośrednio na egzemy skórne, odparzenia, odmrożenia
Krioterapia ogólnoustrojowa (kriokomora)

Krioterapia jest to zastosowanie na zewnętrzną powierzchnię ciała temperatury poniżej -100oC , w czasie 2÷3 minut, celem wywołania i wykorzystania fizjologicznej reakcji na zimno.

W STOCER istnieje możliwość odpłatnego korzystania z zabiegów kriokomory

Wyróżniamy krioterapię ogólnoustrojową i miejscową.

Zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej wykonywane są w komorze kriogenicznej.

Zabiegi w kriokomorze znacznie podnoszą wydolność organizmu, zwiększają zakres ruchomości stawów, zwiększają siłę mięśniową, zwiększają stężenia hormonów, polepszają przemianę materii.

Terapia zimnem jest szczególnie pomocna w leczeniu:

 • choroby zwyrodnieniowej stawów obwodowych i kręgosłupa,
 • reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • dyskopatii i zespołów bólowych kręgosłupa
 • zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
 • łuszczycowego zapalenia stawów,
 • dny moczanowej,
 • urazów i stanów zapalnych tkanek miękkich
 • zespół Sudecka,
 • niedowładów spastycznych

Wykorzystywana bywa także w terapii stwardnienia rozsianego, w schorzeniach neurologicznych, przy niskiej odporności i nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych, a także w leczeniu otyłości. Dla osób zdrowych, ale zmęczonych i przepracowanych zabiegi w kriokomorze stanowią doskonałą formę odnowy biologicznej.

Niska temperatura i wysiłek pobudzają wydzielanie hormonów, m.in. endorfin (zwanych hormonami szczęścia). Dlatego krioterapię zaleca się także przy nerwicach, przemęczeniu oraz w stanach obniżonego nastroju. U mężczyzn wzrasta wydzielanie testosteronu, u kobiet zmniejszają się dolegliwości związane z klimakterium. Zalecana sportowcom - wspomaga trening wytrzymałościowy, zwiększając wydajność mięśni, zmniejsza napięcie mięśniowe. Po serii zabiegów organizm jest oczyszczony i zregenerowany, skóra gładsza, bardziej napięta, zmniejsza się cellulit. W połączeniu z właściwą dietą krioterapia może być doskonałym wspomaganiem odchudzania. Niektórzy twierdzą wręcz, że krioterapia działa jak eliksir młodości!

Jednakże nie wszyscy mogą korzystać z tego zabiegu. Przeciwwskazaniem są:

 • nadwrażliwość na zimno
 • uszkodzenia skóry
 • choroba nowotworowa
 • klaustrofobia
 • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
 • niestabilna choroba wieńcowa..

Dokładne przeciwwskazania ustala lekarz.

Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwają doświadczeni specjaliści.

NASZA KRIOKOMORA

 • Od lutego 2011 r. w STOCER dostępny jest zabieg krioterapii ogólnoustrojowej w kriokomorze (typ AMAZING czteroosobowa).
 • Komora kriogeniczna działa w zakresie temperatur -160 do -100 stopni C. Czas zabiegu w kriokomorze: 0,5 – 3 min. Kriokomora czynna jest od pn do pt, w godzinach od 13.30 do 14.30.

Informacje dla pacjentów korzystających z kriokomory ogólnoustrojowej

 • Na zabieg krioterapii ogólnoustrojowej kieruje lekarz Oddziału Rehabilitacyjnego, Rehabilitacji Dziennej, Poradni Rehabilitacyjnej lub Urazowo-Ortopedycznej.
 • Przed pierwszym wejściem do kriokomory wykonywane jest badanie kwalifikacyjne przez lekarza. Na badanie należy dostarczyć: dokumentację medyczną choroby oraz aktualne wyniki badań (morfologia krwi, OB, mocz b. ogólne, EKG z opisem, TSH). 
 • Codziennie przed zabiegiem mierzone jest ciśnienie krwi i tętno (prosimy o zgłoszenie się przynajmniej 15 min przed zabiegiem).
 • Czas trwania zabiegu w kriokomorze: 0,5 – 3 min.
 • Po zabiegu obowiązują 30 min kinezyterapii (ćwiczeń na sali gimnastycznej).
 • Zgłaszając się na zabieg w kriokomorze ogólnoustrojowej należy posiadać:
  1. Strój z włókien naturalnych – bawełny, bez syntetycznych dodatków, gumek, ściągaczy (do nabycia w Sklepie z Zaopatrzeniem Ortopedycznym STOCER). Kobiety – top + spodenki bawełniane, Mężczyźni – spodenki bawełniane;
  2. Opaska na uszy lub czapka; 
  3. Rękawiczki bawełniane lub wełniane (nie skórzane);
  4. Podkolanówki bawełniane lub wełniane;
  5. Chodaki;
  6. Maseczka na twarz;
  7. Ręcznik.
  8. Wchodząc do kriokomory w stroju własnym pełną odpowiedzialność z tym związaną ponosi pacjent.

W związku z ryzykiem odmrożeń:

 • Podczas zabiegu nie wolno mieć na sobie biżuterii ani żadnych metalowych elementów, należy zdjąć okulary lub soczewki kontaktowe.
 • Przed zabiegiem ciało musi być suche (wycieramy się ręcznikiem), nie stosujemy  balsamów i kremów.
 • Wszystkie odstające części ciała podczas zabiegu muszą być dobrze zasłonięte tj. palce, uszy, nos , stopy.
 • W czasie pobytu w kriokomorze poruszamy się, nie dotykamy ścian ani innych pacjentów, oddychamy powoli, niezbyt głęboko.  
 • W dniu wejścia do kriokomory nie można pić alkoholu ani przyjmować innych używek.
 • W trakcie cyklu zabiegów należy unikać opalania (również solarium).
 • UWAGA : W ramach świadczeń finansowanych przez NFZ u jednego pacjenta w jednym zaplanowanym cyklu terapeutycznym może być wykonane 10 zabiegów, nie więcej niż 2 razy w ciągu roku kalendarzowego.
 • Korzystanie z większej ilości zabiegów w kriokomorze w ciągu roku, zobowiązuje pacjenta do pokrycia kosztów związanych z zabiegiem.

Pacjenci mogą również korzystać z usług:

 • Pracowni ręki z elementami terapii zajęciowej (ćwiczenia sprawności manualnej)
 • Pracowni Masażu Leczniczego (zabiegi odpłatne)