Dział protetyczny

Dział protetyczny wykonuje:

Protezy kończyn dolnych:

  • proteza uzupełniająca ubytek stopy
  • proteza podudzia- składa się z: leja protezowego, który jest najważniejszym elementem wchodzącym  w skład każdej protezy. W przypadku protezy podudziowej lej może  być wykonany z żywicy, włókna węglowego, miękkiej wkładki wewnętrznej lub wkładki silikonowej, żelowej lub poliuretanowej. Elementów modularnych – które mogą być wykonane z różnych materiałów: stal, aluminium, tytan, włókno węglowe. Dobór odpowiedniego rodzaju elementów zależy od m.in. aktywności i wagi pacjenta. Stopy protezowej – są bardzo duże możliwości doboru stóp, od stopy typu Sach, przez dynamiczne a kończąc na stopach z włókna węglowego z zamontowanymi amortyzatorami. Pokrycia kosmetycznego – może ono być wykonane z pianki / miękka lub twarda/ na którą zakładana jest pończoszka pokryciowa. Materiały i elementy stosowane do budowy protez pochodzą wyłącznie od najlepszych firm zajmujących się produkcją takich elementów np. Otto-Bock, Ossur, Blatchford, Streifender.
  • proteza  przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym - amputacja dość  rzadko spotykana, wykonuje się ją, kiedy kikut przy amputacji poniżej kolana nie przekracza 6cm.
  • proteza uda – składa się z: leja protezowego- każdy lej wykonany jest indywidualnie na miarę i może mieć kształt czworokątny lub wzdłużno- owalny. Dobór  odpowiedniego kształtu leja zależy od : kondycji kikuta, przyczyny amputacji i wielu innych czynników.  Różne są sposoby mocowania protezy  uda od tradycyjnego pasa zawieszeniowego po nowoczesne silikony, stawu kolanowego – o komforcie i bezpieczeństwie protezy decyduje nie tylko lej ale i staw kolanowy np. mechaniczny, pneumatyczny, hydrauliczny czy elektroniczny oraz stopa protezowa, elementów modularnych - które mogą być wykonane z różnych materiałów: stal, aluminium, tytan, włókno węglowe. Dobór odpowiedniego rodzaju elementów zależy od m.in. aktywności i wagi pacjenta, stopy protezowej – są bardzo duże możliwości doboru stóp, od stopy typu Sach, przez dynamiczne a kończąc na stopach z włókna węglowego z zamontowanymi amortyzatorami, pokrycia kosmetycznego – może ono być wykonane z pianki / miękka lub twarda/ na, którą zakładana jest pończoszka pokryciowa. Materiały i elementy stosowane do budowy protez pochodzą wyłącznie od najlepszych firm zajmujących się produkcją takich elementów np. Otto-Bock, Ossur, Blatchford, Streifender.
  • proteza przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym – składa się z: kosza biodrowego, stawu biodrowego, stawu kolanowego, elementów modularnych, stopy protezowej , pokrycia kosmetycznego – w tego rodzaju protezie wykonywany jest kosz biodrowy z laminowaną płytką, do której zamontowany jest staw biodrowy. Następnie montowane są  elementy modularne, staw kolanowy, stopa protezowa. Całość pokryta zostaje miękką pianką ciałopodobna na wzór zdrowej kończyny  pacjenta. Tego rodzaju zaopatrzenie wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia personelu aby umiejętnie „ zgrać ze sobą ’’ działanie trzech  stawów biodrowego, kolanowego i skokowego.